Van Zwarte Dennen naar Chicago en Berlijn: Meppeler Remco Akse leeft voor het hardlopen
Wat begon met een sporadisch rondje hardlopen in de bossen van Punthorst in zijn tienerjaren, groeide uit tot een passie die inmiddels een groot deel van zijn leven bepaalt. Meppeler Remco Akse (32) behoort namelijk tot de snelste regionale hardlopers. Eind mei schreef hij de Meppel City Run op zijn naam. De basis voor die prestaties werd jaren geleden al gelegd bij de Zwarte Dennen.
Akse was negentien jaar toen hij voorzichtig kennismaakte met de hardloopsport. Zijn vader en oom trokken regelmatig de hardloopschoenen aan voor een rondje door het bos bij Punthorst. “Ik liep toen ongetraind ongeveer 45 minuten op de tien kilometer. Mensen zeiden dat het allemaal wel heel makkelijk ging. Zelf zag ik dat toen nog niet zo. Het was vrij normaal, omdat het weinig moeite kostte”, lacht Akse terwijl hij terugblikt op zijn eerste hardlooprondjes.
Van hobby naar topsport
In de jaren daarna groeide hardlopen uit van hobby naar levensstijl. Tegenwoordig traint Akse zes keer per week en doet hij daarnaast meerdere krachttrainingen. Zijn ontwikkeling is indrukwekkend te noemen. Waar hij ooit 45 minuten nodig had voor een tien kilometer, staat zijn persoonlijk record inmiddels op iets meer dan 32 minuten. “Daar heb ik bijna een kwartier vanaf gehaald. Dat blijft bijzonder als je daarover nadenkt.”
“De nationale top ligt buiten bereik, dat zijn jongens die naar de Olympische Spelen gaan. Regionaal hoor ik er inmiddels wel bij. Dat is voor mij een mooie bevestiging van al het werk dat je erin stopt.”
Amerika
Naast wedstrijden in Nederland zoekt Akse ook uitdagingen over de grens. Vorig jaar liep hij de beroemde marathon van Chicago, één van de zes World Marathon Majors. Na 2 uur en 37 minuten kwam hij daar over de finish. De voorbereiding verliep uitstekend. Akse mikte op een tijd van 2 uur en 32 minuten en had naar eigen zeggen een van zijn beste trainingsperiodes ooit achter de rug. Toch ging het vlak voor vertrek mis. Zijn vlucht werd geannuleerd.
“Uiteindelijk landde ik zaterdagmiddag, terwijl ik zondagochtend om half acht al moest starten. Nu kan ik erom lachen, maar op dat moment is het natuurlijk geen ideale start. Ik zei vooraf tegen familie en vrienden: het kan twee kanten op. Of ik loop een geweldig persoonlijk record, of het wordt brandhout. Het werd het tweede.”
Winnen in eigen stad
Het absolute hoogtepunt van dit jaar beleefde Akse echter in zijn woonplaats Meppel. Tijdens de acht mijl van de Meppel City Run liep hij vanaf de start aan de leiding en finishte in een indrukwekkende tijd van 43 minuten 21 seconden. “Deze stond al een tijdje op mijn wensenlijstje”, zegt Akse. “Alle podiumplaatsen die ik dit jaar heb behaald, had ik direct ingeruild om hier te mogen winnen. Berlijn, Chicago en Rotterdam zijn prachtig. Maar voor heel even voelde Meppel echt als mijn stad. Heel bijzonder.”

Marathon van Berlijn
Nagenieten doet Akse nog steeds van deze overwinning, maar het volgende grote doel wacht alweer. In september staat Akse aan de start van de marathon van Berlijn, opnieuw een World Marathon Major. Daar hoopt de atleet voor het eerst onder de magische grens van twee uur en dertig minuten te duiken.
“Alles wat ik dit voorjaar heb laten zien wijst erop dat het haalbaar moet zijn. Maar bij een marathon moet ook op de dag zelf alles kloppen. De marathon heeft zijn eigen wetten. Als het in Berlijn ook nog lukt om mijn doel te halen, dan zou dat de perfecte bekroning zijn van dit jaar.”
Foto: Leo de Harder
