
Open Monumentendag in Hasselt
In Hasselt speelt zich op 13 september de Open Monumentendag af binnen de gemeente Zwartewaterland. In de oude Hanzestad vinden op deze dag meerdere activiteiten plaats. De stad pakt flink uit en zet vele monumenten in de kijker. Het thema deze keer is “Erfgoed en Architectuur”. De start van het programma is tussen 10.00 uur en 11.00 uur, maar de nadruk van de extra activiteiten ligt vooral in de middaguren. Vanaf 10.00 uur kun je terecht op luxe motor “de Oude Jan” aan het Kalkovenwegje 4. De schipper vertelt over de historie van zijn bijzondere schip. Vanaf 11.00 uur kun je een bezoek brengen aan de Ichtuskerk. Tussen 11.00 uur en 12.00 uur en 13.00 uur en 15.00 uur staat Peter Bos buiten de kerk met zijn draaiorgeltje, waar kinderen mogen draaien of rondgaan met het centenbakje. In de kerk zelf is elk half uur orgelmuziek te beluisteren van het kerkorgel wat bespeeld wordt door Warno Ruting.
Molen “De Zwaluw”, de “trots van Hasselt”, aan de Stenendijk, zet haar deuren ook wagenwijd open. Er zijn kraampjes, er is koffie/thee/limonade en natuurlijk zijn er pannenkoeken. Tevens geven de molenaars de gehele dag rondleidingen.
In de “blikvanger” van Hasselt, (de toren van) de Grote- of Stephanuskerk, vinden de gehele dag muzikale optredens plaats. Wie de uitdaging durft aan te gaan kan tussen 12.30 uur en 14.30 uur de toren beklimmen. De beiaardier laat de klanken van het carillon in de middaguren over de stad klinken.
Je kunt ook de muurschildering in het pand Prinsengracht 3 bewonderen (van 13.00 tot 16.00 uur). De kerken, het kerkhof en de kalkovens zijn de de gehele dag te bezoeken. In het oude stadhuis (tevens Toeristisch Informatie Punt) aan de Markt 1, kan de boeiende expositie “de Watersnood van 1825” bezocht worden, terwijl op diezelfde locatie ook een doorlopende fotopresentatie is te zien met als thema “Erfgoed en Architectuur”.
Tekst: Anja Bos
Foto: TIP Hasselt